Rozwój osobisty dla każdego

RODK #082 Robert Wikiera - Dojrzeć do mentora

Listen on

Episode notes

Do czego potrzebujesz mentora?

W odcinku #039 z Tomkiem Boruckim dużo mówiliśmy o tym, czym nie jest coaching. Mówiliśmy też o tym, jaka jest różnica między coachingiem i mentoringiem.
Sam też nagrałem odcinek #044 solo w tym temacie, bo uważam, że warto znaleźć sobie mentora i najlepiej, kiedy jest to osoba rzeczywista i dla nas dostępna.

Zacznijmy od chwili, w której dojrzewa w Tobie decyzja, a raczej potrzeba uzyskania wsparcia. Czujesz, że w pewnych obszarach masz kompetencyjne braki. To nic złego, a raczej zupełnie normalna sytuacja. To wtedy zapadają decyzje o nauce języka, kontynuacji edukacji, czy zapisaniu się na kurs bądź szkolenie. Zgłębianie wiedzy i potrzeby, które Cię do tego popychają, są, a raczej powinny być dość częstym objawem u świadomej osoby.

Są sytuacje, kiedy książka, kurs, a nawet tytuł naukowy nie zaspokajają tej potrzeby.

Wtedy możesz wybierać kontakt, najczęściej w postaci indywidualnych sesji z trenerem o określonych specjalizacjach, coachem lub mentorem. Obie drogi są dobre, ale to Ty musisz wybrać tę, która według Ciebie lepiej się sprawdzi. Z która lepiej się czujesz.

Jeśli na zmianę masz więcej czasu i lubisz autorefleksję, samodzielne dochodzenie do rozwiązań, czy poszukiwanie odpowiedzi, to bliżej będzie Ci do coachingu. On też nie wymaga od coacha wiedzy i doświadczenia z obszarów, w których potrzebujesz się rozwinąć.

Kiedy jednak potrzebujesz szybkich odpowiedzi i równie szybkich rezultatów, to szukaj mentora. I tu warto poświęcić dłuższą chwilę na wybranie właściwej osoby, bo poza wiedzą i doświadczeniem, liczy się także "chemia", czyli atmosfera Waszej relacji.

Nie będę dzisiaj pisał o autentyczności i wiarygodności, bo to wydaje się oczywiste.

W sumie to nie będę teraz pisał już nic więcej, i zaproszę Cię do wysłuchania naszej rozmowy.
W tym odcinku moim gościem był Marek Wikiera, którego wypatrzyłem na Linkedin. Widać, że realizuje tam większy plan i to z sukcesem, więc jeśli nie wierzysz w to, że LinkedIn działa, to też posłuchaj tej rozmowy.
Marek właśnie na LinkedIn znalazł swoich Klientów, a raczej to oni go znaleźli, podobnie jak zrobiłem to ja.

Na koniec dodam tylko jeszcze, że to, o czym rozmawiamy pod koniec rozmowy, to iluzja częstotliwości, zwana też zjawiskiem Baader-Meinhof. Najlepiej widać to na przykładzie. Kiedy kobieta jest w ciąży, to dostrzega znacznie więcej innych kobiet w ciąży niż wcześniej, choć statystycznie nic się w tej kwestii nie zmieniło. Znowu mężczyzna, wybierając określony model samochodu, zdecydowanie łatwiej zauważy na ulicy więcej jeżdżących, dokładnie takich samochodów.

Marek poleca:

Nikola Tesla - Carlson, W. Bernard
Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza - Dominik Szczepański

Marek w sieci:

https://www.facebook.com/marek.wikiera.9
https://www.linkedin.com/in/marek-wikiera/