Rozwój osobisty dla każdego

RODK #081 Anna Sarnacka-Smith - Co dają różnice w zespole (nie tylko zespole)

Listen on

Episode notes

Jaką korzyść ma lider i jego zespół, jeśli wszyscy jego członkowie są swoimi kopiami?

Sam nie raz rekrutując, szukałem osób podobnych do siebie. Dziś wiem, że to właśnie różnice w zespołach dają wartość. Mój gość w odcinku #064 Iwona Grochowska, mówiła o osobie, z którą współpracowała. Ta osoba była bardzo różna od Iwony, co w początkowej fazie bardzo ją irytowało. Ostatecznie okazało się, że te różnice nie raz pozwoliły uniknąć kłopotów w biznesie.

A teraz zastanów się, kto z Twoich współpracowników przyprawia Cię czasem o zawrót głowy, podąża zupełnie innym tokiem rozumowania, znajduje dziury w Twoim pomysłach.

Jak się z tym czujesz?
Wyłącz emocje i zastanów się, czy to nie uchroniło tego projektu od klęski? Czy te dziury, to nie było szczególnie okazane wsparcie, a nie chęć umniejszenia ważności Twojego wkładu, czy Twojej osoby?
Jak często bronisz się przed poznaniem zdania innych, zadając pytania w taki sposób, aby nie usłyszeć, że coś w projecie może nie zadziałać. Dlaczego by teraz nie zmienić podejścia i wystawić projekt pod dyskusję? Poznać za i przeciw członków zespołu. Przedyskutować ich uwagi, a konstruktywną krytykę potraktować jako zestaw pomocnych narzędzi, uszczelniaczy…

Na ten sam problem, czy jak wolisz wyzwanie, inaczej spojrzy kobieta, a inaczej mężczyzna. Co innego zauważy doświadczony menedżer od nowego, mniej doświadczonego członka projektu. To właśnie dlatego mądry lider wybierze zróżnicowany zespół lub poprosi o wsparcie konsultanta spoza organizacji, lub z zupełnie innego oddziału organizacji. Czasem warto zapłacić za to, żeby ktoś o większym doświadczeniu, przyjrzał się naszej propozycji.

Ja korzystam z zewnętrznego konsultanta, szczególnie przy większych projektach. Jest to też doskonały sposób, aby pomóc podjąć dobrą decyzję inwestorom, lub członkom zarządu w firmie. A w temacie podejmowania decyzji będziesz mógł posłuchać już wkrótce w podcaście, ale o tym oczywiście powiadomię Cię stosownym wpisem, tudzież tytułem odcinka – cierpliwości.

Moim gościem jest Anna Sarnacka-Smith, która jest zarazem autorką dwóch ciekawych i wartościowych książek. Pierwszą znam z recenzji i opinii znajomych, a drugą przeczytałem. Obie dotykają tematów doskonale mi znanych, bo podobnie jak Anna przez wiele lat osobiście ich doświadczałem i nadal doświadczam. Teraz jestem zdecydowanie bardziej doświadczony i otwarty na różnice. Potrafię przedstawić korzyści z nich płynące. Rozmawiam o nich i namawiam do ich doceniania, zachęcając do szerszego spojrzenia na inną osobą, pod kątem wartości, jakie wnosi do zespołu. Dalej, podobnie, jak w przypadku Anny, nie zawsze tak było. Odmienność innych mnie irytowała, a przedstawiane opinie odbierałem personalnie. Brzmi znajomo? Nawet jeśli nie, to i tak warto posłuchać naszej rozmowy, a także przeczytać Anny książki: „Everest lidera” oraz „Siła różnic w zespole”

Anna Poleca:
Brené Brown – osoba, której działania warto obserwować i czytać jej książki (np.: Odwaga w przywództwie)
Simon Sinek – osoba, której działania warto obserwować i czytać jego książki
Michael S. Hyatt – jak wyżej

Anna w sieci:
https://www.facebook.com/TheLeadershipAcademyAnnaSarnackaSmith/ – Facebook
https://www.linkedin.com/in/annasarnackasmith/ – LinkedIn
http://disc.com.pl/ – Blog