Rozwój osobisty dla każdego

RODK #225 Solo - Jak okiełznać informację zwrotną

Listen on

Episode notes

Czym jest informacja zwrotna?

Krótkie wprowadzenie przy wykorzystaniu Encyklopedii Zarządzania.
Informacja zwrotna to istotny element wszystkich procesów związanych z zarządzaniem. Zwana też bywa Feedbackiem, a niektórzy z uwagi na jej cel używają określenia Feedforward.
Z informacji zwrotnej korzystasz na co dzień, czy jesteś tego świadomy, czy nie.

Odpowiadasz na pytanie obsługi w restauracji, czy smakuje Ci potrawa. Zostawiasz komentarz w Google o punkcie wymiany opon, czy w aplikacji TripAdvisor lub Booking o wrażeniach z pobytu w określonym miejscu.Podobnie w relacjach z bliskimi. Mnie jednak chodzi przede wszystkim o informację zwrotną w środowisku zawodowym i pracy z ludźmi.

Informacja zwrotna może mieć charakter:

  • informacji pozytywnej i negatywnej, czy też krytycznej To główne zadanie feedbacku. Informowanie zarówno o dobrze wykonanej pracy, staraniach i postępach, jak i o obszarach wymagających dalszej pracy, jest kluczowym elementem rozwoju człowieka i organizacji. Ma to bezpośrednie przełożenie na efekty pracy, motywację, wyniki, czy markę organizacji - emplyer branding.
  • może być formalna lub nieformalna Formalna, czyli w pewnym sensie uregulowana wewnętrznymi instrukcjami i regulaminami. Zwykle regularna i wsparta narzędziami w postaci arkuszy ocen, checklistami. Nieformalna informacja zwykle jest spontaniczna i bardziej subiektywna. Występuje zwykle częściej i odnosi się do bieżących działań i ich efektów.
A w związku z tym będzie pełnić różne funkcje.

Funkcje informacji zwrotnej:
  • korygowanie postawy / zachowania
    Błędnie rozumiana i głównie w tym celu stosowana informacja zwrotna powoduje, że na samo hasło feedbacku jeżą się włosy na głowie i ludziom uginają się nogi w kolanach. To niepotrzebny stres, ale potrzebna praktyka. Pracownicy (w tym szefowie) powinni możliwie często otrzymywać informację zwrotną (zwykle nieformalną) na temat ich działań. Tylko dzięki dobrze prowadzonym rozmowom można oczekiwać zmiany w działaniu, czy postawie pracownika.
  • Stabilizacja
    Wtedy pracownik otrzymuje informacje zarówno pozytywną, jak i tą korygującą. To dobry sposób prowadzenia rozmowy, bo z jednej strony jest jasny komunikat na temat tego co wymaga poprawy, jak i tego, co działa dobrze.
  • motywacja
    Jedną z podstawowych funkcji menedżera jest utrzymywanie możliwie wysokim motywacji do pracy członków organizacji. To trudne zadanie, a łatwo może wyglądać wyłącznie na infografikach, czy w książkach, gdzie teoria zwykle mocno odstaje od realiów. Dlatego za chwilę dam Ci realne przykłady stosowania, jak i zaniechania informacji zwrotnych.
To tyle z teorii, która jak wspomniałem, jest trudna, ale konieczna do zastosowania.

Czas na praktykę


Więcej na
: https://rozwojosobistydlakazdego.pl/rodk225

Wesprzyj podcast na: https://patronite.pl/RODK

Webinar 24 kwietnia 2023, godzina 19:00
https://kurspodcastu.online/webinar